אוגוסט 09'

 התחלתי לכתוב ביום חמישי, במחשבה שביום ראשון אנחנו כבר טסים לארץ. אך כרגיל תוכניות לחוד ומציאות לחוד. אנחנו נשארים מסיבות טובות לעוד שבועיים וחוזרים ב 24 לאוגוסט. לפרטים כנסו לפירוט. (-:
ראשית נתחיל מתוצאות פירוט סריקת המוח. יש תוצאות שפאולה כתבה לנו שהן טובות מאוד ויש תוצאות שהן מצוינות.
התוצאות הטובות מאוד, שאין הצטברות של שומנים ונוזלים במוח ושאין אובדן תאים חיוניים. התוצאות המצוינות שהמיאלין ממשיך להיות מיוצר ומתחיל להתפשט ממרכז המוח לחלקים החיצוניים של המוח, שזה היה האתגר של שלושת החודשים האחרונים.
לכל קוראיי שחוששים ממבחן סיום בביולוגיה או ברפואה בתום המסע שלנו, אז באמת מדע המוח הוא מרתק, ולא סתם גאיה ביתנו בת ה 7 הכריזה שכשהיא תהיה גדולה היא רוצה להיות מדענית מוח כמו פאולה. לשם הגילוי הנאות והאיזון המשפחתי, יהלי בן ה-5 הודיע שהוא רוצה להיות טייס לופטנהזה כדי שיוכל הוא להטיס את המשפחה כשרוצים לטוס לארה"ב.
 ועכשיו לעניינו, היו מטפלים ואנשים ששאלו אותנו למה יש חלקים במוח שבהם מיוצר מיאלין ויש חלקים שלא. ולא יכולנו לקבל תשובה בארץ. כמובן שהתשובה הייתה אצל פאולה- דר' ליאונה. במרכז המוח יש תאים שמייצרים מיאלין ואז אחרי שהוא מיוצר הוא מתפשט החוצה לפי מבנה המוח מהמרכז אל החלקים האחראיים אל המוטוריקה- ההליכה והדיבור. לא סתם אלו המיומנויות שאצל תינוקות בריאים מתפתחים בסוף.  אצל חולי פרקינסון למשל התהליך קורה הפוך, מתחילה השמדה מבחוץ פנימה, ולכן הפגיעה בדיבור מוטוריקה, וכו' בהדרגה.
בעניין הזה, לביא הוא תופעה חד משמעית, פעם ראשונה שנצפית התפשטות החוצה של מיאלין אצל חולה קנבן, מעבר לייצור שכבר הוא היה תופעה בפעם הקודמת. וכנראה סיפורו המדעי והרפואי של לביא יסופר כניתוח מקרה בירחון רפואי- מדעי בחודשים הקרובים.
ועכשיו לדבר הכי משמעותי, דר' ליאונה ודר' אסדי מאמינות שניתן לזרז את ההתפשטות. מי שאחראי להתפשטות, זה הליתיום ציטראט. אחת התרופות שלביא מקבל. וכרגע מגדילים לו את המינון בהדרגה. במעקב של כל שלושה- ארבעה ימים בדיקת דם כדי לוודא שלא מורעל.
יש אמונה גדולה שכל מיומנות שניתן ללביא עד גיל שנתיים תישאר אצלו. אח"כ קשה לדעת. ולכן הן תבאנה אותו למינון התרופתי האופטימלי ואנחנו נמשיך בעבודת השיקום המאסיבית בארץ. איך אימי שאלה אותי הבוקר, "אז מה הכל כרגע זה עניין של מיאלין?" אז התשובה היא כן. ולכל מי שמלווה אותו בריפוי אלטרנטיבי, אחד השינויים שאני עושה, זה אם היום בתהליך דמיון מודרך שלילך לימדה אותי, הייתי מדמיינת מיאלין נכנס למוח (חוטים שזורים בצבעוניות רבות) אז התחלתי את אותו התהליך כשאני רואה את החוטים מתפזרים ומציפים את המוח. אז אתם מוזמנים. כל אחד לשיטתו ודרכו.
כבר בחודש הזה, לביא קפץ עוד קפיצה התפתחותית- יש הרבה מאוד משחקים שאפשר לשחק איתו, הוא מחזיק ספרים וצעצועים, באחת הנסיעות שמנו לב שהוא אפילו ממציא משחקים. לפעמים בנסיעות נשמט לו הראש, ואז אנחנו אומרים לו "לביקו תרים את הראש" ואם הוא מצליח אז מקבל בהתלהבות משפחתית "כל הכבוד". אז פתאום ראינו שהוא שומט את הראש, מחכה לבקשת הראש, מחייך את חיוכו הכובש, מחכה שנשלח יד להרים ורגע לפני שעוזרים לו הוא מרים לבד ועל ה"כל כבוד" הוא צוחק. בנסיעה אחת לעשות זאת 6 פעמים בחמש דקות, אי אפשר להגיד שזו הצלחה מקרית או אשליית של הורים שיתלו בכל דבר. בנוסף שליטת הראש שלו, הוא זוקף את הגוף מבית החזה, מתהפך יותר, מצליח לזחול יותר.  
מעבר לזה, חדשות מאתגרות נוספות. כמו שסיפרנו באחד העדכונים האחרונים, הנשיא אובמה הכריז על העברת תקציבים למחקר בנושא תאי גזע עובריים. וכל מכוני המחקר והחוקרים לרבות דר' ליאונה הגישו בקשות למלגות. ממה שהבנו, היות ורבים הסתערו רק מעטים והמכונים הגדולים זכו. המחלות הנדירות יותר והמכונים הקטנים נשארו מאחור. ולכן אם הייתה תקווה בליבינו שהמליון וחצי דולר יגיעו מה NIH הרי שהיא נגוזה. וזה ממשיך להיות בידיים שלנו. אנחנו מכינים הפתעות לתקופה הקרובה, האם יש מישהו שרוצה להפתיע אותנו?